Za pomocą aparatu USG można badać niemal wszystkie narządy: jama brzuszna, narządy rodne, piersi, rozwój płodu, tarczyca, naczynia krwionośne, serce, oko, mózgu, stawy oraz kości.
Zaleceniem są oczywiście symptomy chorobowe, ale można je wykonać również prewencyjnie, szczególnie w gabinetach prywatnych. Każdą taką decyzję warto jednak skonsultować z lekarzem.
W profilaktyce chorób szczególne ważne jest wykonanie badania USG piersi u młodych kobiet do 40 roku życia. W tym okresie w piersiach przeważa tkanka gruczołowa i jest duża szansa na zaobserwowanie jakichkolwiek zmian mogących powodować powstawanie guzów piersi. Natomiast u kobiet starszych ta metoda nie wystarcza, gdyż po 45 roku życia tkanka gruczołowa zanika.
Każda młoda kobieta z kręgu tzw. podwyższonego ryzyka, u której w najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów piersi, powinna pomiędzy 25 – 30 rokiem życia zgłosić się na badanie profilaktyczne piersi. Współczesne urządzenia USG mają dużą rozdzielczość obrazu i pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany o charakterze onkologicznym. Dzięki badaniu lekarz może także wykluczyć obecność zwapnień, zmian ogniskowych, ocenić przewody mlekowe i doły pachwowe.
Innym ważnym badanie profilaktycznym jest badanie USG naczyń krwionośnych. Stosując metodę dopplerowska sprawdza się naczynia szyjne i kręgowe oraz żylne i tętnicze kończyn dolnych. W badaniu tym można przeszkody w przepływie krwi przez żyły i aorty. Można ocenić kształt i skład blaszki miażdżycowej, ocenić szerokość tętnic, ciągłość ścian oraz kierunek przepływu krwi.