W dzisiejszych czasach standardem jest wykonywanie USG podczas ciąży. Pozwala niemal bezbłędnie monitorować rozwój płodu. Lekarze ginekolodzy zalecają wykonać je przynajmniej trzy razy w ciągu całego okresu ciąży – pierwsze między 11 a 14 tygodniem, drugie między 11 a 22, a trzecie po 30 tygodniu ciąży. Tego typu kontrolne badanie dotyczy ciąży przebiegającej w sposób prawidłowy i niczym niezakłócony. Częstsze badania wykonuje się w przypadku, gdy pacjentka ma np. nadciśnienie lub cukrzycę, lub gdy jest to ciąża bliźniacza. W przypadku wystąpienia krwawień USG wykonuje się nawet co kilka dni.
Badanie jest dla kobiety całkowicie bezbolesne i nie wymaga żadnych przygotowań, trwa zazwyczaj do 20 minut. Na podstawie pomiarów wielkości płodu aparat USG może dokonać obliczenia wieku płodu oraz przybliżonej daty porodu. Następuje to we wczesnym okresie rozwoju płodu tj. do 14 tygodnia, mierząc odległość od czubka głowy do kości ogonowej. Tego rodzaju pomiary mają znaczenie również w przypadku oceny, czy wielkość płodu zgadza się z czasem trwania ciąży. Badanie pozwala ocenić budowę narządów wewnętrznych dziecka: serca, nerek mózgu, żołądka, kręgosłupa, pęcherza moczowego. Wady rozwojowe tych narządów najlepiej widać po 20 tygodniu ciąży. Analiza położenia płodu, wygląd i umiejscowienie łożyska pozwalają na bezproblemowe przeprowadzenie porodu.
Świadomość prawidłowego wzrastania płodu jest dla przyszłej matki bardzo istotna. Jednak w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozwoju płodu, już w okresie ciąży można podawać przyszłej matce leki trafiające do dziecka poprzez łożysko. Gdy stwierdzi się poważną wadę możliwe jest przeprowadzenie zabiegu ratującego dziecko zaraz po urodzeniu.