Dostępność różnego rodzaju sond USG daje możliwość dokładnej i wiarygodnej oceny wszystkich narządów w obrębie jamy brzusznej: wątroba, drogi żółciowe z pęcherzykiem żółciowym, trzustki, śledziony, nerek i pęcherza moczowego oraz przestrzeni zaotrzewnowej. Istnieją również głowice do badania tarczycy, jąder oraz sutków. Inny rodzaj aparatu USG umożliwia badanie prostaty zarówno przez powłoki brzuszne z możliwością oceny zalegania moczu, jak i z użyciem specjalnej głowicy transrektalnej o zwiększonej rozdzielczości. Dzięki większej rozdzielczości przestrzennej i kontrastu możliwe jest obrazowanie harmoniczne, umożliwiające wykrycie nawet bardzo niewielkich nieprawidłowości w narządach miąższowych.

Wykorzystują opcję kolorowego Dopplera i Dopplera mocy aparat umożliwia ocenę przepływu krwi w każdym badaniu narządów. Zastosowano tu system cyfrowy o dużym kontraście umożliwiający ocenę naczyń kończyn dolnych, żył i tętnic, jak również tętnic zaopatrujących mózg.

USG dopochwowe wykonuje się innego rodzaju sondą – podłużną, grubości palca, którą wkłada się na kilka centymetrów do pochwy. Taka sonda pozwala dużo dokładniej niż zwykłe USG ocenić trzonu i wnętrza macicy, a także jajniki i jajowody. We wszystkich liczących się ośrodkach, tego rodzaju badanie wyparło już mniej dokładne badanie przez brzuch.

Ceny za wykonanie badania USG są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju aparatu, którym zostało wykonane. Najprostsze badanie, standardowym urządzeniem może kosztować 30 zł. Istnieją jednak doskonałe trójwymiarowe USG, działające w systemie 3D i 4D – ceny za tego rodzaju badanie kształtują się od 120 do 250 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *