Istnieje wciąż duża zachorowalność wśród kobiet na raka piersi lub sutka. USG piersi jest badaniem podstawowym w badaniu tkanki gruczołowej sutka. Dla pacjentek powyżej pięćdziesiątego roku życia badanie sonomamograficzne nie wystarcza, dlatego też konieczne jest badanie mamograficzne.

Natomiast w przypadku młodszych pacjentek USG piersi doskonale uwidacznia wszelkie zmiany. W badaniu piersi stosuje się różne częstotliwości w zakresie od 4 MHz aż do 17MHz. Pozwala to na zwiększenie rozdzielczości i wykrycie bardzo małych zmian. Uzupełnieniem dla tego badania jest badanie dopplerowskie, które umożliwia diagnozę charakteru unaczynienia ewentualnych zmian. Pomiar objętości piersi dokonuje się w technice VOCAL używając USG 3D.

Badanie 3D, czyli przestrzenne daje obraz tomograficzny uwidaczniając zmiany w naczyniach oraz wskazać na podejrzenie o charakterze onkologicznym. Dzięki temu lekarz może wykluczyć obecność zwapnień, zmian ogniskowych, ocenić przewody mlekowe i doły pachwowe. Mamografia oraz ultrasonografia to badania obrazowe pozwalające na wykrycie podejrzenia zmian w tkance piersi o bardzo małej wielkości, zaledwie 3-6 milimetrów.

Jest to bardzo istotne, dlatego, że w tym okresie nie da się wyczuć guza ręką, a wykrycie go w tym czasie pozwala na natychmiastowe leczenie i daje stu procentową uleczalność. Zanim guzek osiągnie niebezpieczne rozmiary jednego centymetra kobieta ma możliwość w ciągu dwóch lat zrobić badanie USG lub mammografię. Tyle wystarczy by nie było za późno.