Typ badania usg ginekologiczne wykonywany jest na dwa sposoby; z zewnątrz przez powłoki brzuszne a także od środka – jako usg przezpochwowe. Wówczas głowica wkładana jest do pochwy i w ten sposób na monitorze widoczny jest obraz pokazujący stan przydatków czyli jajników a także jajowodów.

Można także obserwować jakie zmiany zachodzą w jajnikach oraz macicy. U dziewicy można wykonać usg przezpochwowe o ile błona dziewicza jest rozciągliwa. Jeżeli błona dziewicza nie jest rozciągliwa wówczas badanie usg wykonywane jest przez odbyt.

Badanie ultrasonograficzne, wykonywane przez pochwę, jest bardziej precyzyjne, ale nie można go wykonywać u wszystkich kobiet.

Wtedy warto zastosować badanie przezbrzuszne. Aby badanie wykonywane przez brzuch było bardzo wyraziste, warto napić się wody, tak aby pęcherz moczowy był cały wypełniony.

Warto być po lekkim posiłku bądź na czczo. Zgromadzone gazy nie powinny przesłaniać narządu rodnego. Sonda transvaginalna powinna być jednak zastosowana ponieważ jest dokładniejsza. Lekarz zleca takie badanie w różnych przypadkach. Warto więc skorzystać z tego i wykonywać badania wtedy, kiedy istnieje taka konieczność.