Usg endorektalne wykonywane jest za pomocą głowicy o kilkunastocentymetrowej średnicy. Głowica ta wprowadzana jest przez odbyt. Na końcówce głowicy jest kapturek, który przed badaniem wypełnia się wodą. Po wypełnieniu głowica ma lepszy kontakt ze ścianą badanego narządu.

Tego typ USG wykonywany jest głównie po to, aby zdiagnozować zmiany nowotworowe oraz dokładnego stanu jelita. Przy zastosowaniu usg endorektalnego, można także pobrać przy zastosowaniu specjalnej igły do badania skrawków tkanki pod mikroskopem.

Badanie takie można wykonać w gabinecie prywatnym, jak i w gabinecie ginekologa państwowego. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych a ich obraz pokazuje się na monitorze. Warto więc wykonywać takie badania, aby zapobiec chorobom oraz, aby leczyć różnego typu schorzenia.

Oferta gabinetów jest stale poszerzana, dzięki czemu można mieć dostęp do najnowszej aparatury. Nowoczesna diagnostyka stosuje najlepszej jakości metody badawcze, dzięki którym można obejrzeć narządy wewnętrzne.

Ultrasonografia endorektalna stale dynamicznie się rozwija, co wpływa na jakość diagnostyki. Można wykonać i zdiagnozować tak ciężkie choroby, jak rak czy inne schorzenia.