To typ badania najczęściej wykonywany. Oceniany jest stan narządów w jamie brzusznej czyli wątroby, pęcherzyka żółciowego, a także dróg żółciowych oraz trzustki i nerek oraz śledziony, aorty a także dużych naczyń oraz gruczołów męskich i żeńskich.

Badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Brzuch nacierany jest specjalną emulsją a następnie dotyka się sondą a obraz pokazywany jest na monitorze. Dzięki żelowi fale nie są odbijane.

Ze względu na specyfikę badania stan dwunastnicy jelit a także żołądka nie będzie dobrze widoczny. Lekarz nie będzie zbyt dobrze widział czy jest choroba wrzodowa a także nadżerki czy polipy. Lepsze efekty można uzyskać poprzez wykonanie Hydro-USG jelita grubego. Wówczas pacjent musi wypić dużo płynów. A wygląd jelit określany jest przez powłoki brzuszne.

Warto w razie potrzeby skorzystać z wykonania USG endorektalnego. Co więcej, można wykonać wytyczenie drogi igle poprzez usg, igła nakłuwana jest, aby sprawdzić zmiany chorobowe w nerkach, trzustce i wątrobie.