Badanie usg można wykonać, gdy są symptomy chorobowe oraz, gdy badanie wykonywane jest prewencyjnie. Można udać się na wizytę lekarską a także zamówić sobie badanie prywatnie. Warto jednak zaznaczyć, że taka decyzja powinna być skonsultowana z lekarzem. Jak każde badanie, tak i badanie usg, powinno być wykonane wtedy, gdy są do tego przesłanki.

Do badania trzeba się przygotować. W jaki sposób to już zależy od badanego narządu. Jeśli wykonywane jest USG jamy brzusznej wówczas warto wcześniej oczyścić jelita. Można po konsultacji z lekarzem, zażyć leki przeciw wzdęciom, na dzień przed badaniem. Oceniane są żołądek, trzustka i jelita. Warto zatem, starannie przygotować się do badania. Zastosować wskazówki lekarza.

Oczyszczenie z gazów jest niezwykle ważne u osób, które borykają się z problemem dysfunkcyjnej trzustki. Jeśli pacjent będzie źle przygotowany, wówczas trzustka będzie niewidoczna, ponieważ będzie przysłonięta gazami. Do każdego badania warto się przygotować. Także do badania usg pęcherza moczowego. Pęcherz powinien być pełen.

Narząd taki ma określany stan. Jeśli pęcherz będzie pusty, trudno będzie wówczas określić stan chorobowy. Dodatkowo, gdy pęcherz jest pełen, pełni podczas badania rolę okna akustycznego. Dzięki temu można określić stan miednicy małej.