Najczęściej badanie USG wykonują lekarze radiolodzy lub rentgenodiagnostycy, ale wykonują je również interniści, kardiolodzy, ginekolodzy, ortopedzi w zależności od specyfiki badania. USG przeprowadzać można niemal wszędzie – w szpitalach, w przychodniach, w gabinetach prywatnych. Badanie jest całkowicie bezbolesne i pozbawione ryzyka, ponieważ energia fal ultradźwiękowych jest niewielka. Wyjątek stanowi diagnostyka płodu, ponieważ struktura nowego życia jest na tyle delikatna, że nie należy jej niepotrzebnie naruszać.
Nie ma najmniejszego sensu wykonywanie comiesięcznego badania jedynie dlatego, by się przekonać, czy wszystko jest w porządku. 

W celu wykonania badania lekarz wskazuje pozycję w jakiej należy się ułożyć, a  zależy ona od miejsca, które chcemy zdiagnozować.  Następnie rozbieramy się odsłaniając odpowiednią część ciała np. brzuch, nerki, szyję itp. Lekarz pokrywa skórę lub głowicę aparatu żelem ułatwiającym wykonanie badania, a następnie wykonujemy polecenia lekarza – nabieramy lub zatrzymujemy na jakiś czas powietrze. Chwilami może być odczuwalny ból, przy silniejszym naciśnięciu głowicą miejsca chorego. Wcześniejsze przygotowanie do badania zależy oczywiście od tego, jaki narząd będzie badany. W przypadku badania jamy brzusznej przewodu pokarmowego lekarze zalecają zażycie środka przeczyszczającego oraz przeciw wzdęciom. Duże znaczenie ma również przygotowanie się do badania pęcherza moczowego, który powinien być wypełniony. Ułatwi to ocenę tego narządu, bowiem pusty pęcherz jest słabo widoczny.