Za pomocą usg można zbadać wiele narządów, takich jak jama brzuszna, przydatki, tarczyca, a także jelita czy oczy. Badanie jelita, dla niektórych osób może być wstydliwe. Warto jednak je wykonać. Specyficzne jest badanie oka. Aby wykonać to badanie, trzeba do powieki lub bezpośrednio rogówki przyłożyć niewielka głowicę. Poprzez badanie usg brzucha można ocenić stan narządów wewnętrznych, jak i przydatków.

Podczas ciąży, poprzez wykonanie usg ocenia się stan i rozwój płodu. Wykonuje się i jest to częstym badaniem usg piersi. Zwłaszcza powinny je wykonywać kobiety do 35 roku życia. Takie badanie wykrywa ewentualne zmiany.

Usg powinny wykonywać także kobiety znajdujące się w grupie ryzyka, a także matki oraz ciężarne. Dodatkowo wykonywane jest usg tarczycy. Dzięki temu badaniu można wykryć zmiany w tarczycy a także określić ewentualne stany chorobowe, takie jak: torbiele, guzki, czy inne specyficzne zmiany. Wykonuje się także usg przydatków. Specjalistycznym typem usg jest usg śródoperacyjne. Takie usg wykonywane jest sterylnym aparatem podczas operacji, aby określić stan badanych narządów.

Można również wykonać usg mózgu. Dzięki temu badanie mózgu u dzieci, jest rzetelne. Jest to możliwe ponieważ ciemiączko nie jest zrośnięte. Dodatkowo, badanie ultrasonograficzne umożliwia ocenić stan kostnienia stawów biodrowych, a także wcześnie wykryć nieprawidłowości. Usg naczyń w mózgu przeprowadza się przy zastosowaniu odpowiednich metod. Sond wprowadzana jest przez pokrywę czaszki. Usg płodu pozwala na ukazanie łożyska, rozwój płodu a także określenie płci i wieku.