W badaniu ultrasonograficznym piersi u młodych kobiet między 35 a 40 rokiem życia, u których w biuście przeważa objętościowo tkanka gruczołowa jest duża szansa zaobserwować jakiekolwiek zmiany, mogące prowadzić do powstania guzków piersi.

U kobiet starszych USG nie wystarcza, ponieważ po 45 roku życia tkanka gruczołowa zaczyna zanikać. Jeśli kobieta nie należy do grupy podwyższonego ryzyka, powinna wykonać badanie USG piersi pomiędzy 25 a 30 rokiem życia i po tym czasie zgłaszać się na badanie co pół roku. Jeśli natomiast nie jest w grupie podwyższonego ryzyka, na badanie może zgłaszać się co 18-24 miesiące począwszy od czterdziestego roku życia.

Przed wykonaniem takiego badania lekarz, który je wykonuje musi zrobić z pacjentką wywiad celem ustalenia ważnych faktów. Są to informacje dotyczące wieku, zażywanych leków, miesiączki, tego, czy w rodzinie ktoś chorował na raka piersi i czy sama kobieta nie zauważyła w swoim biuście niczego podejrzanego.

Po wywiadzie specjalista ogląda piersi i dokonuje badania palpacyjnego, czyli przez dotyk. Podczas badania USG lekarz posługuje się żelem, który nakłada na badaną pierś i porusza się po niej głowicą szukając jakichkolwiek nieprawidłowości w obrazie piersi. Jeżeli lekarz zauważy coś niepokojącego do wyników badania dołącza dokumentację zdjęciową.